«Єдина українська помісна православна церква»

httutujyf25 лютого 2016 р. в ТНПУ відбулася відкрита лекція провідного наукового співробітника Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, професора Олександра Назаровича Сагана на тему: «Конституювання єдиної Помісної Православної Церкви в Україні: проблемні питання».

На лекції були присутні отці Української православної церкви Київського патріархату на чолі з архієпископом Тернопільським, Кременецьким і Бучацьким Нестором, керівники Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія, представники Тернопільської обласної державної адміністрації, науковці, преса. І, безумовно, найчисельнішим сегментом слухацької аудиторії стала зацікавлена молодь, зокрема, аспіранти й студенти історичного факультету.

Професор Саган наголосив на важливості зв’язку між державною і релігійною незалежністю, адже втрата релігійної незалежності веде за собою втрату державної. Американський аналітик З. Бжежинський зазначав: «Шановні українці, якщо вже 20 % релігійної мережі буде контролюватися ззовні, ваша незалежність є умовною». Нехтування взаємозалежністю політичного і релігійного чинників призводить, як свідчить історія, до трагічних результатів. Невирішення питання православної автокефалії після проголошення незалежності стало причиною ідеологічної, а згодом і військової агресії проти нашої держави.

Чому необхідне «конституювання» єдиної Української Помісної православної Церкви (УППЦ), а не її створення? Термін «конституювання» означає установлювати, утверджувати, визначати зміст чого-небудь. Отже, Єдина Помісна Православна Церква в Україні не створюється, а утверджується, отримує законну силу у Вселенському православ’ї та актуалізує свої потенційні можливості, які виводять її на нові горизонти розвитку.

Також варто наголосити на те, що поняття «Помісна Церква» не ідентичне поняттю «національна Церква», адже остання має охопити мінімум 5 визначальних параметрів:історичний, географічний, етнокультурний, політичний, демографічний. Якщо Церква ігнорує у своїй діяльності національну мову, культуру й традиції, є підпорядкованою зарубіжному національному й політичному центру (йдеться про православну церкву Московського патріархату), який нехтує національними інтересами, то така Церква не є національною навіть за умови належності значної кількості її парафіян до панівного етносу.

Єдина Українська Помісна Православна Церква розуміється перш за все як об’єднання трьох найбільших в Україні православних Церков (УПЦ МП, УПЦ КП і УАПЦ).

Зважаючи на втрату Україною своєї території та частини населення, професор Саган зауважив, що тільки військове визволення території України від військ агресора та сепаратистів не достатнє. Гарантом не повторення цієї окупації та недопущення подібного на інших теренах України буде «духовне визволення» наших віруючих із тенет «руського міра». Найважливішою складовою такого визволення є конституювання єдиної Української Помісної Православної Церкви, яка стане як гарантом національного пробудження й відродження, так і чинником реалізації національних ідей.

Проф. О. Саган говорив також про необхідність формування єдиного духовного і національного простору в Україні, відтворення і збереження моделі питомої ідентичності українства, в центрі якої перебуває також і Православна Церква у її помісному втіленні. Питання статусу Помісного Православ’я розглядалося також і у світі сучасних міжнародних відносин, зокрема, взаємин Святого Престолу й Російської Федерації, а також в контексті можливого діалогу з Українською Греко-католицькою Церквою.

Наприкінці лекції відбувся активний обмін думками між проф. Саганом та слухацькою аудиторією, на обговорення було винесено низку найбільш актуальних питань, що торкалися як безпосередньо конституювання УППЦ, налагодження міжконфесійного діалогу, так і проблем розвитку й трансформації українського суспільства, формування національно зорієнтованої світоглядної орієнтації та критичного осмислення сучасної інформаційної парадигми.

IMG_0056IMG_0057IMG_0074Текст: Весна Христина

Фото: Горобець Марія

Опубліковано у Без рубрики. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>