Адвентисти сьомого дня в Україні: історія та сучасність

Віровчення адвентистів базується на 27 головних віровчительних істинах. Серед фундаментальних постулатів є віра в Трійцю, непорочне зачаття Діви Марії, спасительну (замісну) жертву Ісуса Христа за всіх людей, та протестантський принцип виправдання тільки вірою. Відповідно до протестантського богослов‘я визнають найвищий авторитет для віровчення Святого Письма (Sola Scriptura), а найавторитетнішим джерелом біблійної екзегези твори Елен Уайт. Серед головних постулатів віровчення адвентистів є також строге дотримання четвертої заповіді Декалогу Мойсея. Вшанування суботи, вважається печаттю, якою позначені обрані. Це знак приналежності Богові. Адвентисти відкидають вчення про пекло і рай та не вважають душу безсмертною. Згідно з віровченням Церкви адвентистів душа помирає в момент смерті людини разом із тілом (безсмертя було втрачене внаслідок гріхопадіння Адама і Єви) і воскресне тільки в день другого приходу Христа. Проте воскреснуть тільки праведники, які протягом тисячолітнього Царства будуть судити сатану і грішний світ. По закінченню тисячолітнього Царства воскреснуть в осудження грішники. В цей час також відбудеться остання битва з сатаною і його прибічниками, в якій Христос і праведники отримають перемогу. Весь світ загине у вогні, а на його місці постане новий світ, в якому будуть жити праведники.

Згідно з віровченням адвентистів, служіння Христа включає три фази: 1) спасительна (замісна) жертва Христа 2) священниче посередництво між грішником і Богом і 3) останній суд, який також пройде в три етапи. У 1844 році розпочалась друга фаза служіння Христа в небесному Храмі.

Богослужіння адвентистів включає читання Святого Письма та проповідь. Кожен вірний приймає хрещення у дорослому віці через повне занурення. Кілька разів в рік відбувається причастя вірних хлібом і чистим виноградним соком, проте адвентисти вважають причастя тільки священним обрядом, а хліб і сік тільки символами тіла і крові Христа. Прийняття причастя є виразом віри в нього. Перед причастям відбувається омивання ніг та особисте каяття. Адвентисти вірять в присутність Христа та ангелів на богослужінні.

Основною одиницею Церкви адвентистів є громада. Громади об‘єднуються в місцеві конференції, а конференції в уніони. На сьогодні Церква адвентистів сьомого дня поширена у 209 з 232 країн, визнаних Організацією Об’єднаних Націй. За даними 2011 р., у світі налічується 70 188 громад віруючих: 17 214 683 членів Церкви

Керівним і координаційним центром світового руху адвентистів сьомого дня є Генеральна Конференція, яка була організована у 1863 році у Балт-Крик .

Перші місії адвентистів на територію України припадають на другу половину ХІХ століття, коли в Австро-Угорську імперію з США прибув проповідник адвентизму Михайло Чеховський, колишній римо-католицький священик. Паралельно відбувались місії на Волині, яка на той час входила до складу Російської імперії. Наприкінці ХІХ — початку ХХ століття в Західній Україні було засновано десятки громад. У міжвоєнний період вже існувало дві галицькі конференції Церкви Адвентистів сьомого дня: одна з центром у Львові, друга – у Пожарках, де діяло понад 80 громад. Існували громади на Закарпатті та Буковині. У Радянський період Церква адвентистів сьомого дня зазнавала переслідувань з боку влади, багато вірних загинуло внаслідок репресій. На 1987 рік в Україні існувало тільки 65 офіційно зареєстрованих громад адвентистів.

В Україні Церква адвентистів сьомого дня входить до складу Євро-Азійського дивізіону як Українська Уніонна Конференція і має 9 регіональних відділень-конференцій: Київську, Подільську, Буковинську, Центральну, Дніпровську, Східно-Дніпровську, Східну, Західну та Південну. В Україні існує 924 громади, які нараховують 54 709 членів Церкви.

На 1 квітня 2012 в Україні налічувалося 924 церков АСД, 324 груп і 54 709 членів церкви. За національною ознакою 70 – 80% адвентистів – українці, у  розпорядженні яких налічується більше півтисячі молитовних будинків.

На Тернопільщині громади функціонують у м. Тернопіль, Кременець, Збараж, Підволочиськ, Теребовля, Бучач, Чортків, Проте, історія тернопільської громади веде свій початок із с. Богданівка Підволочиського району. Перше офіційне богослужіння відбулось 4 липня 1987 р. у приватному будинку, що характеризується початком заснування Тернопільської громади.

Церква Адвентистів Сьомого Дня, що у м. Тернопіль, розташована на вул. Чумацькій, 29 і входить, разом із Чернівецькою та Івано-Франківською ЦАСД, до Буковинської конференції. Пастиром даної церкви на сьогодні є Іван Миколайович Завірюха, до порад якого безпосередньо прислухаються два пресвітери. Внутрішньою роботою церкви займається старший диякон і старша диякониса. У Тернопільській Церкві служать ще безпосередньо одинадцять дияконів, у кожного з яких під власною опікою є десять прихожан. У громаді Тернополя 19 жовтня 2013 р. відбулося уросте богослужіння, присвячене 25-й річниці заснування ЦАСД.

Адвентисти Сьомого Дня ставлять перед собою завдання соціального служіння. У структурі організації діяльності даної церкви функціонують відділи проведення різноманітних заходів із дітьми Божими.

Серцем суспільства, священною Божою постановою є сім’я. Церква АСД не закриває очі на проблеми сімейних взаємовідносин, а повсякчас докладає зусиль для подолання кризи в сім’ї, проводить програми, спрямовані на зміцнення сімейних цінностей. Для втілення таких ідей у Тернопільській церкві АСД функціонує Сімейний відділ.

1 червня 2013 року пастор тернопільської адвентистської громади Іван Завіруха отримав Почесну грамоту з подякою від міського голови Тернополя Сергія Надала за активну громадську позицію та вагомий особистий внесок у реалізацію державної сімейної політики під час урочистостей, присвячених Міжнародному Дню сім’ї та Дню матері «Сім’я – основа всіх основ».

Із проблемами сім’ї частково займається і Жіночий відділ, проте більше уваги надається ролі жінки, як берегині домашнього тепла. Жінок, згідно Біблії навчають істин подружнього життя та виховання дітей.

Проблемою виховання підростаючого покоління, відновлення високих моральних принципів суспільства опікується Молодіжний відділ. У служінні для дітей і молоді, які проводяться щовівторка о 18.00 год. У ТЦАСД особливе місце займають церковні програми для підвищення моральної самооцінки. Послідовники Адвентистської церкви огранізовують різноманітні проекти, одним з яких є «Коннект». Даний соціальний захід ставить перед собою наступні цілі:

  • показує шлях до порятунку невіруючій молоді;
  • об’єднує молодь всередині церкви;
  • формує у суспільстві позитивне ставлення до Адвентистської церкви тощо.

Також ЦАСД організовує літні і зимові табори, походи, спортивні змагання, різні гуртки за інтересами. Особливим визнанням та популярність і підлітків користується «Клуб слідопитів», який об’єднує їх для добрих і корисних справ.

У 2011 році відкрито «Клуб слідопитів» для тернополян, який став сьомим на території Буковинської конференції. Клуб, метою якого є виховання підростаючого покоління в дусі християнських принципів моралі, носить назву «Кифа», що у перекладі означає «камінь». Важливою складовою клубу є екскурсії, заняття спортом, походи та інша діяльність покликана дати підліткам можливість реалізувати себе. Учасники клубу приймають пораду апостола Петра «Приступайте до Нього, до Каменя живого, дорогоцінного, що відкинули Його люди, але вибрав Бог. І самі, немов те каміння живе, будуйтеся в дім духовний».

Одну із складових в адвентизмі сьомого дня займає екологічна етика, в основі якої – любов до Бога, що передбачає і любов до всіх його творінь. ЦАСД засуджує жорстоке ставлення до тварин заради розваги, забруднення довкілля заради отримання прибутку.

Послідовники даної церкви проводять паралель між злочинами проти людини чи суспільства і злочинами проти природи. Особливий акцент вони роблять на тому, що останні нічим не легші за попередні, і людина також має нести за них покарання. Саме тому, відділ здоров’я даної Церкви користується неабиякою популярністю, адже адвентисти проповідують, викладені Богом у Біблії, принципи збереження здоров’я й охорони природи. Для їх реалізації на території України розміщено п’ять центрів здоров’я (санаторіїв). У Тернопільській Церкві АСД проводять кулінарні курси здорового харчування, курси масажу, можна визначити свій біологічний вік, а також розробляють і втілюють програми здорового способу життя.

Шкода власному здоров’ю шляхом потурання гріховним плотським бажанням та апетиту трактується, по-перше, як порушення законів природи, а по-друге, як порушення Закону Божого. Тому, свідома шкода, яку людина наносить власному здоров’ю чи здоров’ю інших, знищуючи тим самим тіло-храм Духа, прирівнюються в теології АСД до порушення шостої заповіді – не вбивай.

«31 травня святкується Всесвітній день боротьби з курінням, а 1 червня в Україні відзначається День захисту дітей. Ми вирішили нашою церквою ці дві дати об’єднати в одну і провести акцію проти куріння на захист дітей, які страждають як пасивні курці. Таким чином ми хочемо взяти участь у проблемах суспільства. Ми розуміємо, що церква не повинна стояти осторонь тих проблем, які стосуються всіх людей. І ми вважаємо, що заклик до здорового способу життя – ще один крок до Бога, тому що Бог – творець усього, створив людину здоровою. А шкідливі звички руйнують і людину, і екологію. Ми вважаємо, що таким чином ми теж служимо Богові», – зазначив священнослужитель Церкви християн адвентистів сьомого дня Олег Гніденко.

Громадськість високо цінує соціальні програми церкви «Дихай вільно», «Країна здоров’я», «Тиждень жахів» тощо, які активно пропагували здоровий спосіб життя на основі християнських повчань.

Літературний відділ ЦАСД представлений власним теле- і радіо служінням. Адвентистське супутникове телебачення віщає по всьому світу цілодобово сім днів на тиждень. З 2003 р. транслюється телепрограми «Так говорить Біблія» російською мовою. Трансляція програм українською мовою здійснюється щоденно на міжнародному християнському каналі Hope Channel Europe. Радіотелецентр «Голос надії» транслює вісті АСД по Першій та Другій програмах Українського радіо.

У 2001 р. низка центральних і регіональних кампаній України транслювали адвентистські телепрограми «Обличчя до обличчя» і «Так говорить Біблія». Адвентистами видається 9 періодичних видань, утому числі газета «Адвентистський вісник» та двомовний часопис «Ознаки часу». Для потреб деномінації упродовж останнього десятиліття видано 40 найменувань літератури.

ЦАСД вважають, що «Євангеліє як блага звістка про народження Спасителя – подія достойна щоденної хвали, а не тільки двічі на рік». Тому досить активно у ЦАСД функціонує відділ Тавити, місія якого відвідувати спеціальні школи-інтернати для дітей із фізичними вадами, доми «Малютка», місця позбавлення волі, будинки літніх людей. Також проводяться різноманітні концерти із залученням дітей із інтернату, дарують їм цікаві подарунки.

Місіонерське служіння ЦАСД досить тісно співпрацює із Літературним відділом та відділом Тавити. У Чернівецькій області було відкрито будинок для літніх людей, Києві – Громадський центр допомоги мігрантам та багато інших благодійних місць. Основним завданнями такої діяльності є:

- Допомогти людям, які потрапили в біду, які не можуть самостійно вирішити свої проблеми.

- Забезпечувати потребуючих одягом.

- Голодних прожитком, скорботних розрадою.

- Зневірених дружньою підтримкою.

- Допомогти відчути людям, що таке безкорисливе добро від щирого серця.

У Тернопільській ЦАСД щорічно проводиться благодійна акція «Від серця до серця», де дитина може відчути себе місіонером, збираючи подарунковий набір для іншої потребуючої дитини.

Інформаційний відділ Церкви асоціюється із Адвентистським агентством допомоги і розвитку (АDRA), метою якого є, з одного боку, надання масштабної екстреної допомоги в кризових ситуаціях (у зоні воєнних конфліктів, під час стихійних лих і катастроф), а з іншого – допомога різним регіонам для їхнього стабільного розвитку.

Таким чином, ЦАСД має значний відсоток віруючих в Україні та у  Європі загалом. На сьогодні досить швидко поширюється і її соціальна діяльність, досить помітною є й місіонерська робота. Керуючись прикладом Ісуса Христа, Церква розділяє з людьми їхні радощі і біди, несучи відповідальність за проблеми суспільства, і вважає кожну людину, незалежно від її національної, релігійної чи соціальної приналежності, незрівнянно цінною. Саме тому ЦАСД відкриває санаторії і лікарні, дбає про навколишнє середовище, пропагує здоровий спосіб життя, піклується про добробут кожної сім’ї, здійснює різноманітні дитячі та молодіжні проекти та поширює інформацію про праведність життя з Ісусом.

Місцеві адвентисти стверджують, що «Насправді справи ідуть поперед нас, і зовсім неважливо, наскільки велика церква, важливо, що вона жива й активна.

Подзвінна Марія, Лівінський Іван та Слободян Оксана

Додати новий коментар