Внесок професора Арсена Гудими у віднайдення і вивчення спадщини Арсена Річинського

Арсен РічинськийВ  листопаді місяці 1997 року на моє ім’я прийшов лист від професора  А.М.Гудими із Тернопільської медичної академії ім. В.Я. Горбачевського. В листі йшлося про те, що у нас на Кременеччині народився Арсен Річинський, тому відділення релігієзнаства інституту філософії імені Г.С. Сковороди Національної Академії  наук України хоче провести наукову конференцію, учасників якої слід прийняти негайно [1]. Мотивуючи тим, що  конференцію слід ретельно підготувати, ми домовились із вченими НАН України про проведення Перших Річинських читань на базі училища весною 1998 року.Звичайно, перед тим ми провели певну пошукову роботу. Хотіли для себе дізнатися, а хто ж є Арсен Річинський і чи є десь якісь інформації про нього. У Кременецькому краєзнавчому музеї на, на жаль, не дали про А.Річинського і взагалі про Річинських ніякої інформації, бо ж її у них не було. Наша поїздка у с. Тетильківці, де  народився видатний науковець і громадський діяч, теж дала мало інформації, бо старожилів, які пам’ятали його батька, який служив у цьому селі дяком, уже не було. Відтак на рідній землі  Арсена Річинського практично не лишилося хоч якогось сліду про нього.

Перші    Річинські   читання     відбулися     на   базі  Кременецького медичного училища 22 квітня 1998 року з нагоди 65 –річчя видруку праці Арсена Річинського «Проблеми української релігійної свідомості». На читаннях кінематографісти з Тернополя  зняли документальний фільм про життя і творчість Арсена Річинського. Вийшов друком збірник наукових праць «Арсен Річинський – ідеолог українського православ’я». Арсен Гудима, тоді ще доцент Тернопільської державної медичної академії ім. І.Я. Горбачевського, на  читаннях виступив з доповіддю «Утверджуємо національну церкву в Україні». [2] Пригадується, виступаючи останнім за списком, Арсен Миколайович пожартував: «Іменем Арсена  розпочиналися читання, іменем Арсена супроводжувалися, іменем Арсена завершуються» . Кадри цього виступу зафіксовані в  документальному фільмі « Арсен Річинський – ідеолог українського православ’я».

Так розпочалося повернення імені Арсена Річинського на  Батьківщину.

На виконання  рішення  Перших Річинських читань 24 травня 1999 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 883 «Про присвоєння Кременецькому медичному училищу імені Арсена Річинського», в якій говориться «Прийняти пропозицію  Міністерства охорони здоров’я, погоджену з Міністерством освіти та Тернопільською обласною державною адміністрацією, про присвоєння імені Арсена Річинського Кременецькому медичному училищу і  надалі іменувати його – Кременецьке медичне училище імені Арсена Річинського».

22 вересня 2000 року  у Кременці відбулись Другі Річинські читання, на яких Арсен Гудима     виступив   з   доповіддю   «Російська    ментальність   і    релігійність   в оцінках А. Річинського».   На    читаннях    було     репрезентовано     друге     видання   основної праці А. Річинського «Проблеми української релігійної свідомості» [3]. Значну  організаційну  роботу з підготовки книги до видруку здійснив  А. Гудима.

12 червня 2002 року на базі Тернопільської медичної академії ім. І.Я. Горбачевського відбулася урочиста академія, присвячена 110 річчю від дня народження Арсена Васильовича Річинського – лікаря, подвижника українського православ’я на Волині  у 20-30 роках ХХ століття. Того ж дня в Кременці відбулися Треті Річинські читання, які продовжили свою роботу 13 червня у м. Володимир-Волинський, Волинської області. Під час читань на стіні адміністративного корпусу медичного училища за адресою вулиця Словацького,12  відкрито  меморіальну дошку А. Річинському. Таку ж дошку було відкрито у м. Володимир-Волинському на будинку по вулиці  Луцькій, який побудував за свій кошт і де працював лікар Арсен Річинський до 1939 року.

На читаннях Арсен Гудима виступив із доповіддю «Відновити  слід давнє Українське православ’я» … 2002 року у видавництві Укрмедкнига вийшло третє видання книги  «Проблеми української релігійної свідомості» [4]. Значну  організаційну роботу з підготовки книги  до видруку  здійснили професор  М.А. Андрейчин і доцент А.М. Гудима.

І вперше, і вдруге книга Арсена Річинського «Проблеми української релігійної свідомості» була перевидана з тими купюрами, які зробив польський цензор. Відтак, навіть при повній можливості, там не були надруковані уривки, вилучені цензурою. Як з’ясувалося опісля, у вилученому були думки щодо україно-польських відносин, які виявилися не до душі поляку-цензору. То ж перше видання книги 1933 року було видрукуване з врахуванням його капризів. Вийшло воно  у світ в Тернополі у друкарні А. Салєвичаі С-ка по вул. 3-го Мая ч.5.

До великої нашої радості  в 2003 році в Тернопільському обласному архіві було знайдено той рукопис праці  «Проблеми української релігійної свідомості» Арсена Річинського, над яким працював цензор. Допоміг його відшукати тернопільський професор Арсен Гудима. З’явилася можливість побачити працю мислителя у новому видруку без купюр.

22 жовтня 2004 року в інституті філософії  ім. Г.С. Сковороди НАН України відбулися Четверті Річинські читання, на яких кандидат філософських наук, професор А.Гудима виступив з доповіддю «Воскреслі сторінки конфіскату з книги А. Річинського «Проблеми української релігійної свідомості».

14 квітня 2004 року Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет за заслуги у відродженні духовності в Україні та утвердженні  Помісної Української Православної  церкви нагородив професора  Арсена Гудиму  орденом Святого Архистратига Михаїла.

В Кременецькому медичному училищі імені Арсена Річинського у 2004 році був заснований    музей    Арсена    Річинського.   Невеличку    музейну   експозицію було відкрито

24 травня з нагоди 5 річчя присвоєння училищу імені вченого, де було розміщено ту невелику кількість експонатів, що на той час вдалося зібрати.

Зібрані упродовж 1997-2008 років численні та цікаві історичні документи, книги, фотографії потребували оновлення  музею для кращої демонстрації відвідувачам,тому в 2008 році     експозиція    його   була    повністю   поновлена.   Відкриття музею відбулося   2 грудня 2008 року.

П’яті Річинські читання до 50 річчя смерті видатного громадського і церковного діяча, вченого етнолога, релігієзнавця і медика, кременчанина  відбулися у медичному училищі його імені 4 листопада 2006 року. Виступ Арсена Гудими «Праця Арсена Річинського «Проблеми української релігійної свідомості» в українському релігієзнавстві», написана з співавторстві з професором  М. Андрейчиним, надрукований у збірнику наукових праць «Арсен Річинський :  видатний український громадський діяч і науковець релігієзнавець». [5]

14 листопада 2006 року прах Арсена Річинського перевезено в Україну для перепоховання. Професор А. Гудима  у підготовці до перепоховання приймав активну участь.

В 2007 році професор Арсен Гудима зробив спробу узагальнити життя і творчий шлях  Арсена Річинського, основоположника етнолога релігії в українському релігієзнавстві, виокремити провідні ідеї його головної роботи «Проблеми української релігійної свідомості». В Тернопільському видавництві «Підручники і посібники» вийшла друком книга А. Гудими «Харизма Арсена Річинського» [6]. Друге видання книги вийшло друком у 2008 році. [7].

На працю А. Річинського «Проблеми української релігійної свідості» А. Гудима посилається у своєму підручнику «Релігієзнавство» [8].

На Шостих Річинських читаннях Арсен Гудима  ( співавтор П. Мазур)  виступив з доповіддю «Релігійно – національна ідеологія – як провідний чинник автокефалії Української церкви ( за А. Річинським)». Читання відбулися 15 листопада 2008 року у Галицькому інституті імені В’ячеслава Чорновола Національного університету «Києво-Могилянська академія», оскільки Арсен Гудима, на той час, працював уже там. Праця надрукована у науковому збірнику «Арсен Річинський і проблеми помісної Української церкви». [9].

Починаючи з Шостих Річинських читань вони набули статусу  Міжнародних, оскільки в них почали брати участь  науковці з Білорусії і Росії ( лише на шостих).

В 2009 році вийшло друком четверте, виправлене і доповнене повне видання ( без купюр цензора) книги Арсена Річинського  «Проблеми української релігійної свідомості», упорядником видання є професор А. Гудима, де він написав передмову до книги « З когорти святих сповідників українського православ’я»  [10].  Книга вийшла в серії бібліотеки православного українця по благословінню Предстоятеля УАПЦ митрополита Київського і всієї України Мефодія ( Кудрякова) з нагоди причислення до лику святих сповідників Українського православ’я лікаря Арсена Річинського.  В книзі вперше поміщена фотографія   ікони церкви Різдва Христового ( м. Тернопіль) Святого Сповідника лікаря Арсена.

В плані вивчення біографії Арсена Річинського у 2010 році вийшла друком книга  « За тебе Україно… з архіву в’язнів концтабору Береза-Картузька ( 1034-1935) часів П Річі Посполитої Польської», – збірник анкет з особових справ в’язнів першого (1934-1935) періоду Берези-Картузького концентраційного табору ( автори –упорядники О. Ільїн, С.Шандрук, П. Мазур, А. Гудима). [11]

На Сьомих Річинських  читаннях у Кременці 8-9 жовтня 2010 року Арсен Гудима виступив на тему :  «Арсен Річинський в українському сьогоденні». Праця надрукована  у науковому збірнику «Арсен Річинський і сучасний стан духовного поступу українського народу . [12]. 8 жовтня 2010 року на території училища був відкритий і освячений пам’ятний знак Арсенові Річинському.

14-15 листопада 2012 року у м. Кременець відбулися Восьмі Річинські читання до 120 річчя з дня народження Арсена Річинського. Виступ Арсена Гудими «А.Річинський та  пластовий рух на Волині (20-30 рр. ХХ ст.)» надрукований у матеріалах УШ Міжнародних Річинських читань. [13].

В цьому ж збірнику надрукована робота Арсена Річинського «До щастя, слави і свободи» (редакторська підготовка П.Мазура та А. Гудими). [14]

І як остання ластівка прилетіли до нас, релігієзнавців України, дві книжки спогадів А.М. Гудими «Мої обереги», виданих у 2012  [15] та 2013 [16] роках. Наче прощаючись із нами, він тепло згадує всіх, хто супроводжував і допомагав йому повертати ім’я Арсена Річинського  рідному народові, українській історії, рідній Україні.

В 2014 році відбудуться Дев’яті Річинські читання, Перші без відомого  вченого –релігієзнавця, великого патріота України, професора Арсена Миколайовича Гудими. Але ми з ними складали план їх проведення, обговорювали місце  проведення,  він про них  знав…

ЛІТЕРАТУРА:

1.Мазур П. Увічнення пам’яті  Арсена Річинського на рідній землі  // Арсен Річинський видатний український громадський діяч і науковець -  релігієзнавець. Наук. Зб., – Київ – Кременець, – 2007, – С. 27-32.
2.Гудима А. Утверджуємо національну церкву в Україні // Арсен Річинський – ідеолог українського православ’я . Зб. наук. праць, Київ – Тернопіль – Кременець, -  1996, – С.50-56
3.Річинський Арсен. Проблеми української релігійної свідомості.  Київ – Тернопіль. «Воля», 2000, – С.427.
4.Річинський Арсен. Проблеми української релігійної свідомості.  Київ – Тернопіль, Укрмедкнига, – С.448.
5.Гудима А., Андрейчин М. Праця Арсена Річинського  «Проблеми української релігійної свідомості» в українському релігієзнавстві // Арсен Річинський видатний український громадський діяч і науковець -  релігієзнавець. Наук. Зб., – Київ – Кременець, – 2007, – С. 23-27.
6.Гудима А. Харизма  Арсена Річинського. Тернопіль, Підручники і посібники, 2007, – 144 с.
7.Гудима А. Харизма  Арсена Річинського. Тернопіль, Підручники і посібники, 2007, – 144 с.
8.Гудима А. Релігієзнавство. Тернопіль, Укрмедкнига, 2002, – 263 с.
9.Гудима А., Мазур П. Релігійно-національна ідеологія – як провідний чинник автокефалії Української церкви ( за А. Річинським) // Арсен Річинський і проблеми помісної Української церкви. Тернопіль, 2008, – С.44-49.
10.Гудима А. З когорти  святих сповідників українського православ’я // Проблеми української релігійної свідомості. Тернопіль, Терно-граф, 2009, – С. 3-10.
11.Ільїн О., Шандрук С., Мазур П., Гудима А.  За тебе Україно… з архіву в’язнів концтабору Береза-Картузька ( 1034-1935) часів П Річі Посполитої Польської. Тернопіль, 2010, – 252 с.
12.Гудима А. Арсен Річинський в українському сьогоденні. // Арсен Річинський і сучасний стан духовного поступу українського народу. Київ-Кременець,2011, – С.37-43.
13.Гудима А. А.Річинський та  пластовий рух на Волині (20-30 рр. ХХ ст.) //  Матеріали                 УШ Міжнародних Річинських читань. Київ – Кременець, 2012,- С.144-154. 

14. Річинський А. До щастя, слави і свободи (редакторська підготовка П.Мазура та   А.Гудими) // Матеріали УШ Міжнародних Річинських читань. Київ – Кременець, 2012,- С.217-256.

15. Гудима А. Мої обереги. Тернопіль, 2012, – 180 с.

16.Гудима А. Мої обереги. Тернопіль, Астон. 2013,- 239 с.

Петро Мазур

Додати новий коментар