Гідрологічна пам’ятка природи «Острівське джерело»

Фігурка Божої Матері 30-ті рр. ХХ ст.Село Острів, що знаходиться неподалік м. Тернополя на лівому березі річки Серет, згадується ще у Литовській Метриці 1431 року. Відомою місцевість стала завдяки гідрологічній пам`ятці природи, джерелу Пресвятої Богородиці.

Жителі села переповідають, що ще за часів Австрії жив у селі граф Баворовський, нащадок відомої колонізованої української родини, яка заснувала село Баворів. У сім’ї Баворовських була дочка, із  вродженою вадою зору. Після тривалого неефективного лікування мати дівчини, яка на противагу чоловіку-протестанту, була католичкою, багато молилася за здоров’я дитини. Одного разу приснилася графині Богородиця, повідомивши у сні, щоб вона купала доньку у джерельній воді. Прислухавшись до зову Богородиці, через деякий час дочка одужала. Як велику дяку силі Господній і на знак цілющих властивостей води, графиня дала наказ поставити на тому місці фігурку Матері Божої.

Після такого Божого чуда до острівського джерела почали приходити люди, аби теж позбавитися своїх недуг.

Капличка простояла до часів першої окупації села радянськими військами, до 1939 року. Черговий раз фігурку знищили у 40-х роках, за її відновлення взялися жителі Острова, Буцнева та Великої Березовиці.

У післявоєнні часи фігурку ще багато разів руйнували, засипали джерело, по-варварськи, під покровом ночі, проте віруючі раз у раз відновлювали її.Основна частина каплиці

«Коли ми її вкотре відбудовували, а робили це звісно ж вночі, то вся територія навколо була немов світлячками встелена, так було світло. Проте, через 2 тижні вони перекинули і сплюндрували усю нашу святиню. І знову вечорами я робив буду-шопку, влаштовував її біля джерела, а на Великодні свята приходжу – все порозкидано, побито…і я знов став помаленьку відновлювати.» – говорить Ярослав Симчишин.

В часи розгулу брежнєвської ідеології греко-католицька віра була глибоко ворожою владі, острівська церква в цей час була зачинена і не діяла. В ній намагалися зробити склад продовольчих товарів, але жителі села виступили проти цього і не віддали ключі від церкви. В цей період саме капличка стала центром відправи богослужінь і місцем зібрань віруючих.

«Тут  жителі підпільно збиралися, правили Службу Божу, молебень, просили дощу у спекотні весняні дні, благали помочі собі і визволення України. А таємні агенти діяли, фіксували прізвища людей, нотували почуті думки…Реакція КГБ була миттєва, внаслідок чого «сумнівних осіб» по 4-6 год. тримали у тюремних закапелках…!» – згадує пенсіонер Йосафат Курилас.

Коли влада вже не могла цьому запобігти, то серед них стала побутувати думка про спорудження на цьому місці цеху із виробництвом мінеральної води, проте дуже швидко відмовились від такої ідеї.

Фігурка Божої Матері 2000 р.Після повалення радянської влади і становлення незалежної України джерело було повністю відновлене і розбудоване. Віруючі села збудували велику каплицю, павільйон для відвідувачів, хресну дорогу, а внизу — своєрідну купіль із зображенням сцени хрещення Ісуса Іваном Хрестителем. Всі ці розташовані серед лісу споруди і будівлі оформлені у синій барві.

– У вихідні і свята вдень, а в будні дні після роботи до джерела вишиковуються цілі черги охочих набрати води, – розповідає парох села отець Мирослав Богак. –  Ми ж служимо там хресні дороги, а в теплу пору року по неділях і святах – молебні.

Упродовж  останніх років біля цілющого джерела в Острові триває будівництво духовного комплексу.

Навпроти джерела місцева греко-католицька громада споруджує храм Софії – Премудрості Божої. Ця церква задумана як зменшена копія храму з такою ж назвою в Римі, збудованого патріархом Йосифом Сліпим.Будівництво храму Св. Софії

Джерело стало святинею не лише для жителів села Острів та навколишніх сіл, але і для багатьох прочан, які приходять, щоб помолитись та напитися цілющої води. Щонеділі та на церковні свята до каплички приходять паломники, які просять в Матері Божої здоров’я для своїх родин.

Урочиста відправа на свято Успіння Пресвятої Богородиці

 

 

Традиційним став відпуст на чудотворному місці у неділю перед Успінням Пресвятої Богородиці.

Таким чином,  гідрологічна памятка «Острівське джерело» охороняється законом України про пам’ятки природи. На основі лабораторних досліджень з’ясовано, що у вода багата на іони срібла та інші важливі корисні елементи. Такий склад наділяє її лікувальними властивостями, а незлимна віра прочан надає їй чудодійної сили.

Подзвінна Марія

Регіон: 

Додати новий коментар