Коли ж справжнє Різдво?


Православні, католики і протестанти відзначають Різдво в один день - 25 грудня, але за різними календарями. Цими двома календарями є Юліанський та Григоріанський. А зараз ми вам розкажемо чому…
Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. за ініціативи Юлія Цезаря, який був першим консулом в Римі. Він звернувся до александрійського астронома Созігена, щоб той адаптував римську календарну систему до єгипетського сонячного календаря. У римлян новий рік починався з першого мартіуса. Але Цезар дав розпорядження перенести початок нового року на январь, тому що якраз у цей час сенат затверджував бюджет і військові походи. І тому вирішили, що цей місяць буде набагато доречнішим. Так запровадили першу календарну систему. У ній існувало 12 місяців. Тривалість звичайного року була 365 днів, а подовженого - 366.
Астрономічний сонячний рік тривав 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд, але більшість дослідників не зважили на цю особливість, яка для них була недостатньо серйозною, і тому округлили тривалість року до 366 діб високосного року. У 325 році н. е. було прийняте рішення всім християнам взяти за основу Юліанський календар. Ним користувалися до XVI ст., до того часу коли  Папа Римським Григорій XIII помітив неспівпадіння, а точніше відставання Юліанського календаря від астрономічних явищ на 10 днів. Кожен з цих додаткових 10 днів набігав за 128 років за рахунок додавання хвилин і секунд, які ігнорувалися при визначенні високосних років. Саме завдяки Папі в католицькій церкві вирішили ліквідувати цю різницю ось яким чином: одразу ж після четвертого жовтня 1582 р. настало 15 жовтня. Отож ці 10 діб, які накопичилися, були ліквідовані.
Сучасне суспільство живе за григоріанським календарем, який ввів в 1582 р. Папа римський Григорій XIII. Цей новий календар так і назвали «новий стиль». Різниця між двома стилями кожні 100 років збільшується на 1 день. Зараз, юліанський календар відстає від григоріанського на 13 днів.
У той час, як в Європі з'явився новий григоріанський календар, в Росії продовжували користуватися юліанським. Коли в 1918 р. влада ввела григоріанський календар і в Радянському Союзі, то церква такого рішення не схвалила.
Свято Різдва Христового 25 грудня святкують такі церкви: Англіканська, Адвентична, Євангельсько-Лютеранська, Баптиська, Менноніцька, П’ятидесятницька, Реформістська, Харизматичні протестантські та Римо-Католицька.
У ніч з 6 на 7 січня свято Різдва Христового відзначають Українська, Грузинська, Російська, Єрусалимська і Сербська Православна Церкви, афонські монастирі, що живуть по старому, Юліанським календарем, а також багато католиків східного обряду (зокрема, Українська Греко-Католицька Церква) та частина російських протестантів.
Всі інші 11 Помісних Православних Церков світу святкують Різдво Христове, як і католики, в ніч з 24 на 25 грудня, так як вони користуються не "католицьким" Григоріанським календарем, а так званим "Новоюліанським", який поки збігається з Григоріанським.
Різдво Христове – світле свято, яке приносить затишок та тепло у кожну домівку. Найважливіше щиро відкрити свої серця та проявити любов до своїх ближніх та рідних у ці чудесні та святкові дні.
Використані ресурси:
1. https://vn.20minut.ua/Podii/grigorianskiy-i-yulianskiy-kalendari-hto-za-...
2. https://ukr.media/culture/337480/


Ковальчук Ю.

Регіон: 

Додати новий коментар