Краєзнавчий дискурс: с. Нові Петликівці Бучацького району

Церква с. Нові ПетликівціСело Нові Петликівці Бучацького району Тернопільської області, розташоване на річці Вільховець, що на північному сході району. Село засовано в 1806 році п’ятьма родинами, які перебралися сюди з сусіднього села Старі Петликівці. Це родини Романчуків, Мулик, Добрянських, Неділенько та Баран. Саме вони першими переселилися в долину біля річки (де зараз розташоване село) та побудували  поселення. Зауважимо що сусідні з Новими Петликівцями села виникли ще у ХІІІ ст.

Найбільш повну інформацію про село Нові Петликівці можна почерпнути з праці професора Кам’янець-Подільського університету Наталії Урсу – “Костели і кляштори римо-католицькі колишнього Руського воєводства. Том 15″ (Краків, 2007). У розвідці згадується, що в нашому селі був збудований костел. Також міститься інформація про те, що з 1870-х і до Другої світової війни село належало родині Коритовських.

Назва села походить від назви сусіднього села Старі Петликівці, які до 1806 року були просто Петликівцями, від слова петлювати (тут знаходився водяний млин, що петлював воду).

Історичні пам`ятки села.

Історія костелу, що був збудований у 1890 році, та церкви Успіння Пресвятої Діви Марії (1922 р.) тісно переплетені з історією села.

КостелЗаснована у 1922 році церква Успіння Пресвятої Діви Марії була спалена незадовго після свого відкриття, адже була  дерев’яною. І всі її парафіяни ходили до церкви в сусіднє село Переволоку. Лише у 1991 році на її місті була збудована греко-католицька церква, яка функціонує й досі.
У 1890 році в селі було побудовано костел. З приходом радянської влади костел було закрито, а коли виникли колгоспи, тут організували склад зерна і запчастин. У 1988 році в приміщенні костелу було відкрито  православну церкву Успіння Пресвятої Богородиці, що була підпорядкована Московському патріархату. Після проголошення незалежності України церква перейшла в підпорядкування Київського патріархату і настоятелем храму став священик Двуліт Павло.

Храм знаходиться в центрі села. У 2010 році він був відреставрований та освячений архиєпископом Тернопільським і Бучацьким Нестором.
На честь тисячоліття хрещення Русі при православному храмі Успіння Пресвятої Богородиці в 1988 році відбулося урочисте відкриття та освячення Хреста з меморіальною табличкою.
А в 1989 році на кошти всіх жителів села (православної і католицької парафій) була побудована та освячена дзвіниця, що знаходиться біла православної церкви Успіння Пресвятої Богородиці.

Фігура Божої МатеріТакож біля обох церков побудовані фігури на честь Божої Матері, що були споруджені у 1998 році (біля католицької церкви) та у 2000 році (біля православної церкви).

 

В самому центрі села у 1991 році була насипана символічна могила Українським Січовим Стрільцям, за якою доглядають всі мешканці села.Могила

У 1998 на ній було встановлено меморіальну плиту з віршем присвяченим Січовим Стрільцям.

Окрасою села є мальовничий став Гупало. Назна ставу походить від прізвища польського пана, що тут жив. Саме на місці ставу колись була садиба пана Гупальського.

 

Марія Куриш

Додати новий коментар