Могила Кароля Ліпінського в с. Вірлів Зборівського району

Могила ЛіпінськогоУ селі Вірлів Зборівського району, на високому пагорбі, оточеному  старими липами, яким минуло сто двадцять років, обрамлений зеленими насадженнями, височить пам’ятник всесвітньо відомому скрипалеві Каролю Ліпінському. Пам’ятник споруджений у 1871 р., реставрований у 2000 р.

К. Ліпінський народився у польському місті Радзині. Народжений у палаці графа Потоцького, вихований у сім’ї капельмайстера під чарівні звуки високої музики. З дитинства між його життям і музикою не існувало кордонів. Музика звучала всюди. Вдома хлопчик вслухався в мелодію скрипки, був присутнім на репетиціях оркестру, яким керував батько на концертах. Дух музики, який панував у сім’ї Ліпінських, вплинув на вибір життєвого шляху Кароля Ліпінського і його подальшу долю. Він став скрипалем. Працював у Львові, а потім у Польщі, Дрездені. К. Ліпінський завжди мріяв познайомитися з геніальним Паганіні. Ця мрія здійснлася, коли Ліпінський переїхав до Печенци. Скрізь, де б він не з’являвся, його оточували талановиті компазитори, музиканти. Він дружив з Робертом Шуманом, Францом Шубертом, а, перебуваючи в Дрездені, спілкувався з Ріхардом Вагнером.

Декілька років К. Ліпінський присвятив збору польських і українських пісень Галичини, записуючи в селах їх мелодії. В тісній творчі дружбі з письменником і драматургом Вацлавом Валеським створив обробки польських і українських народних пісень. В 1883 р. у Львові були опубліковані «Польські і руські пісні галицького народу», в додатку до яких були надруковані обробки Ліпінського. Загалом К. Ліпінський опрацював понад 160 народних пісень. В 1844 р. створив супровід до мелодії збірника українських пісень Т. Падури «Українки з натами» і додав власну «Пісню козака», зумівши прекрасно передати національний характер українських інтонацій.

Наприкінці 1850-х рр., унаслідок важкої хвороби, композитор втратив можливість грати на скрипці. Він купив невеличкий маєток  у с. Вірлові, створив там однокласну музичну школу, викладання в якій було на українській мові. Для учнів замовив у львівських майстрів скрипки, підібрав вихованців, з ентузіазмом працював з ними. Однак хвороба прогресувала. 16 грудня 1861 р. К. Ліпінський помер і був похований на тихому сільському цвинтарі у Вірлові.

На сьогоднішній день місцева громада доглядає зо його могилою. Жителі села з покоління в покоління розповідають про великого митця польського народу, котрий зробив значний внесок у розвиток української культури, освіти, духовності.

Регіон: 

Додати новий коментар