Українське православ’я у контексті вітчизняної історії та суспільних трансформацій

27 листопада 2014 р. в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція «Українське православ’я у контексті вітчизняної історії та суспільних трансформацій (пам’яті митрополитів Василя (Липківського) та Іоана (Бондарчука)». Науковий захід відбувся за сприяння Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, Тернопільської обласної державної адміністрації, Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України.

Конференція розпочалася з низки вітальних слів, виголошених Еллою Бистрицькою, Богданом Буяком, Миколою Бармаком, Леонідом Бицюрою, а також Преосвященним Нестором, архієпископом Тернопільським, Кременецьким і Бучацьким Української Православної Церкви Київського Патріархату, котрий поєднав вступне слово із власною науковою доповіддю, присвяченою жвисвітленню життя і діяльності митрополита Іоана (Боднарчука).

Логічним продовження заходу стало пленарне засідання, у рамках якого виступили з науковими доповідями Петро Яроцький, Олександр Саган, Людмила Филипович, Ігор Кульчицький. Тематика виступів була надзвичайно цікавою та актуальною, і викликала жваву дискусію, котра продовжувалася також і в кулуарах конференції.

Окрім того, в рамках вступного етапу конференції відбулася презентація книги «Майдан і церква», підготованої співробітниками Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України на чолі з Анатолієм Колодним та Людмилою Филипович. Остання, власне, і провела презентацію, ознайомивши присутніх із історією створення книги та її змістовим й ілюстративним наповненням.

Після обідньої перерви робота наукового заходу тривала в режимі засідань п’яти секцій секцій, а саме: «Українське православ’я у контексті його історичного буття на українських теренах» (куратори секції – Сергій Жилюк, протоієрей Ігор Скиба), «Православні церкви – держава – громадянське суспільство: українська специфіка відносин» (куратори секції – Петро Яроцький, протоієрей Миколай Лагодич), «Міжконфесійні і православно-міжцерковні відносини в Україні: проблеми та перспективи» (куратори секції – Іван Зуляк, Арсен Марчишак), «Видатні постаті історії українського православ’я» (куратори секції – Ярослав Стоцький, Ярослав Черенюк), «Особливості української православної релігійності» (куратори секції – Олександр Саган, протоієрей Євген Заплетнюк).

Особливістю проведення наукового заходу стала також оперативна і якісна публікація збірника конференційних матеріалів, котрий автори отримали безпосередньо під час реєстрації. Таким чином, автори отримали змогу краще ознайомитись з програмою заходу, отримали практичний матеріал для розгортання плідної і активної роботи у секціях. Окремі статті із збірника надалі будуть опубліковані на нашому сайті.

В цілому в роботі конференції взяло участь понад 50 провідних науковців, громадсько-політичних діячів, духовних осіб. Робота наукового заходу відзначалася високим рівнем наукової та особистісної культури, активним та цікавим діалогом науки та Церкви, що став добрим взаємним досвідом і відкрив широкі перспективи для подальшої співпраці.

Додати новий коментар