Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього у с. Новий Олексинець

Церква Воздвиження Чесного ХрестаСело Новий Олексинець Кременецького району, Тернопільської області за найдавнішими  згадками датується 1568 роком під назвою Андрієве і належало роду Вишневецьких. Після одруження Андрія Вишневецького у 1570 році воно перейшло у власність до його дружини Олександри і отримало нове ім’я Олексинець. Отримавши місцеве магденбургське право містечко стало центром торгівлі і ремесла, що зумовили до швидкого росту населення і побудови першої церкви.Старожили переповідають, що за весь час в селі було лише дві церкви: перша збудована ще наприкінці ХVI століття і проіснувала до середини ХІХ, а друга – яка збереглася і до сьогодні, побудована на фундаменті старої і є майже повною її копією.

За офіційними даними церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього була збудована 1846 року.  Церква дерев’яна, п’ятипільна, однокупольна. Має всі традиційні частини класичної православної церкви – «бабинець», наву, вівтарну. До «бабинця» прибудовано притвір, який виходить до дороги. Вівтарем храм орієнтований на схід. Архітектура храму відповідає волинським традиціям побудови дерев’яних церков.

Оригінальне внутрішнє оздоблення храму в повній мірі не збереглося. За переказами старожилів, до середини 50-х років ХХ ст. в храм оздоблювався олійними розписами прямо по дерев’яних стінах, проте далася в знаки ця обставина, що в період Першої світової війни, коли  за село здійснювалися активні бої, храм сильно постраждав, а стіни сильно «відсиріли»в, що відбилося на оздобленні. У міжвоєнний період храм фактично не функціонував, як і в перші попоєнні роки. У 80-х роках, в період перебудови, було вирішено відремонтувати святиню. З середини храм «обшили» листами ДВП, поверх яких нанесли новий розпис. Оригінальним залишився лише іконостас, виконаний в стилі пізнього бароко, який також постраждав в часи Першої світової. На початку поточного року прихожани храму висловили бажання реставрувати іконостас. Активні роботи в цьому напрямку знаходяться на завершальному етапі.Настоятель храму отець Вадим Криворучко

Неподалік храму розташована дерев’яна дзвіниця.

Престольний празник прихожани храму святкують 27 вересня, в день Воздвиження Чесного Хреста Господнього.

З 2008 року храм належить Українській православній церкві Київського патріархату. Настоятелем храму є протоієрей Вадим Криворучко.

Іван Козак

Додати новий коментар