Церква Успення Пресвятої Богородиці у селі Росоховатець Козівського району

Церква Успення Пресвятої БогородиціСело Росоховатець походить від назви місцевості, урочища росоховате – де воно розташоване. Назва місцевості утворилась від слова Росоха, яке може мати одне з декількох значень:

Можливе походження слова Росоха від «розсихатись», пересихати. Отже, так могли називати мілководну річку чи струмок, і відповідно місцевість по якій вона протікала. Наприклад ліва притока р. Тудинки, що впадає у неї знаходиться в селі.
Існує версія, що за переказом село заснував польський шляхтич Росоха на початку XVII ст.
Оскільки село було невелике – у ньому не було церкви, окрім невеликої каплиці. Мешканці римо-католицького обряду відносились до парафії с. Настасів, греко-католицького – до сусіднього с. Ішків.

Тому греко-католики з Росоховатця приймали найактивнішу участь у побудові нової церкви,  замість старої дерев’яної в Ішкові.

У тому 1851 році пан Войцех Янковський, власник місцевого фільварку, виділив парафіянам римо-католикам споруду колишнього складу для переобладнання її в костел, який діяв до 1946 року.

1949 році радянська влада, проводячи свою антирелігійну політику закрила церкву. Були різні плани у радянського керівництва, щодо долі храму. Врешті його перетворено на склад для потреб колгоспу.

1990 року під час нової доби національного відродження, зусиллями мешканців Росоховатця, храм було відновлено, відремонтовано та оздоблено заново, тепер функціонує як греко-католицька церква. В середині церква розписана фарбами і різного роду  намальовані ікони. Малював церкву талановитий майстер розпису церков Цибульський.

Церква в селі Росоховатець належить до тридільних без купольних церков «хатнього» типу. Тридільність храму полягає в розподілі його на частини такі, як бабинець, наву і вівтар, над бабинцем розміщуються хори, в церкві є 6 колон.

Біля церкви збереглися два пам’ятні хрести XIX століття, поставлені на честь фундаторів храму. На подвір’ї є дзвіниця на три дзвони. Третій дзвін було втрачено під час переховування від радянської влади.

На роздоріжжі доріг стоїть фігура Богородиці з Ісусом – своєрідний оберіг села. Його також переховували в землі від кінця 40-х, і відновлено в 1990 році.

Храмовий празник святкують – 28 серпня.Будівництво нового храму

Ось уже другий рік йде будівництво нового храму. 19 травня 2012 року освятили наріжний камінь під будівництво нової церкви. Участь у освяченні взяли священики Зборівського деканату на чолі з Митрополитом Тернопільсько – Зборівським Василієм Семенюком і о. Євгеном Зарудним. До кінця 2016 року його планують закінчити.

Костів Ольга

Додати новий коментар